Ste tudi vi eden tistih, ki si pred košnjo nadenete zaščitna očala, ko pa vas bližnji opomnijo, da morate zaščititi še ostale dele telesa, le odmahnete z roko? Potemtakem naj vam povemo, da imajo vaši dragi še kako prav. Zaščitna oprema namreč vključuje precej več kot le očala. Z njimi sicer res zaščitite najranljivejši del, pri čemer je pomembno, da ta ščitijo ne le pred poškodbami, temveč tudi UV žarki in utrujenostjo oči. Enako priporočljivo je, da so lahka in udobna. Vendar pa le očala še zdaleč niso dovolj, da bi se ubranili pred morebitnimi poškodbami, do katerih še posebej na terenu, posejanem s peskom in kamenjem, pride vse prehitro.
Primerna obutev, delovna obleka, glušniki, vizir za obraz …
Če se še nekoliko pomudimo pri obrazu, obvezna zaščitna oprema poleg očal vključuje zaščitni vizir za košnjo in, priporočljivo, glušnike, pogosto pa se uporablja tudi zaščitna maska. Oglejmo si torej njihove značilnosti.
Poznamo dve vrsti vizirjev, ki ščitijo obraz pred pršenjem trave in kamenja. Zaščitni vizir je namreč lahko izdelan iz polikarbonatne prozorne zaščite ali metalne mrežice. V primeru slednje je obvezna dodatna zaščitna oprema; poleg očal, ki preprečujejo vdor prahu v oči, tudi zaščitna maska.
Zaščitna maska univerzalne velikosti je praviloma troslojna in zadrži do 95 % prašnih delcev iz zraka. Kot sicer, je tudi v primeru maske pomembno, da je zaščitna oprema pravilno nameščena. Maska mora prekriti tako usta kot brado in nos, saj s tem resnično poskrbimo, da ne vdihujemo prašnih delcev. A jo je, ker se po približno dveh urah navlaži, treba večkrat zamenjati.
Če pojem zaščitna oprema za košnjo vsakdo povezuje z vizirjem za obraz in zaščitnimi očali, pa se na glušnike pogosto pozablja. A neupravičeno. Glušniki ublažijo hrup, ki v primeru motornih kosilnic ni zanemarljiv, zmanjšajo pa tudi pojavnost frekvenc, celo tistih, ki jih zavestno ne zaznamo. Zato si pred delom nikar ne pozabite namestiti tudi njih.
Kljub temu, da je najpomembnejša zaščitna oprema za obraz, ne gre zanemariti niti ostalih delov telesa. Poskrbite, da bo vaša obutev primerna za delo s kosilnico. Nujno je denimo zaščititi noge, ki so še posebej izpostavljene. Ustrezna delovna obleka, vključujoč dolge hlače, je najboljša izbira, te pa lahko nadomestite (ali nadgradite) s ščitniki za kolena. V vsakem primeru je zaščitna oprema obvezen del vsake košnje.